Як поліпшити кредитний рейтинг і чому дострокове погашення кредитів – тривожний знак для банків і МФО. Банки з легкістю дають кредити тим, хто періодично бере позики і вносить платежі вчасно. Повна відсутність кредитів за довгий період, як і регулярне дострокове погашення – не найкращі показники для банківської оцінки. Причина проста: фінансову поведінку такого позичальника складно передбачити. Кредитна історія буває різної якості – погана, середня, хороша, бездоганна. Це відображає скоринговий бал, тобто оцінка, яку дають банки на підставі кредитної історії та соціально-демографічних даних. Що дає високий скоринговий бал: 1. Підвищується ймовірність схвалення кредиту;
2. Клієнтам з хорошою фінансовою репутацією банки можуть схвалювати великі суми і пропонувати більш вигідні відсотки за кредитом.
Де дізнатися кредитну історію та кредитний рейтинг?
В Україні працюють кілька бюро кредитних історій (БКІ). Щоб запросити свою історію, знадобиться паспорт і заява. Також можна перевірити історію онлайн. Наприклад, на сайті після реєстрації та підтвердження особи можна замовити свою кредитну історію (один раз на рік – безкоштовно).
Як збільшити кредитний рейтинг
– Брати невеликі кредити і гасити їх вчасно. Наприклад, можна оформити позику в МФО або купити в кредит щось із побутової техніки. – Не слід забувати про своєчасну оплату послуг ЖКГ та інших обов’язкових платежів. Якщо стягнення дійшло до суду, інформація передається в БКІ. Заборгованості перед МФО теж потрапляють в історію. – Закрийте всі кредитні картки, якими ви не користуєтеся. Банки розглядають карти з великим лімітом як схвалені кредити. – Не подавайте кілька заявок одночасно. Кредитори вирішать, що у вас фінансові проблеми. – Не прагніть погашати кредити і позики раніше терміну. Це нейтральний фактор, він не погіршує і не поліпшує вашу історію. Але побачивши, що попередню позику або кредит ви погасили достроково, фінансова організація може відмовити. Дострокове погашення для банку означає втрачений прибуток – йому вигідніше взагалі не видати кредит, ніж втратити відсотки і понести витрати. Іноді банки навіть вносять «дострочників» до «чорного списку».